5 UŽITEČNÝCH RAD PRO BEZPEČNĚJŠÍ DOMÁCNOST SENIORŮ

babička o berlích, senior, Anděl Strážný

U lidí v seniorském věku jsou zdraví a bezpečí ožehavými tématy, stejně jako otázka kde žít a dožít, když už člověk nemá tolik sil jako dříve. Mnoho seniorů si přeje zůstat žít co nejdéle v pohodlí svého domova, ať už žijí sami, s partnerem, s rodinou či v jednom z bytů v domově s pečovatelskou službou. Většina lidí volí známé prostředí. I v místě které známe a máme rádi ale může dojít k nenadálé události, k pádu či náhlému zhoršení zdravotního stavu. 

Jak těmto situacím předcházet a jak je řešit, když už nastanou, aby lidé nečekali na pomoc hodiny, někdy i dny? Jednou z odpovědí může být tísňová péče a tzvSOS tlačítko. Tato technologie, kterou poskytují sociální služby napříč Českou republikou, může být pro starší generaci tím, co pomůže zajistit bezpečí a pohodu v jejich domácnostech ve chvílích, kdy jsou sami. 

V tomto článku se podíváme na pět užitečných rad, jak lze domácnosti lépe zajistit a poskytnout tak našim blízkým bezpečnější a klidnější stáří. 

5 užitečných rad pro bezpečnější domácnost seniorů, senior, SOS tlačítka
  1. Pořízení SOS tlačítka pro seniora

    Nošení SOS tlačítka je prvním a klíčovým krokem pro zajištění bezpečí seniorů v jejich domácnostech. Existuje několik druhů těchto zařízení, nosí se na ruce nebo krku a jsou opatřena mikrofonem a reproduktorem pro oboustrannou komunikaci. Po stisknutí SOS tlačítka dojde ke spojení s dispečinkem, který zprostředkuje okamžitou pomoc v nouzi. 

  1. Stabilní domácí prostředí

    Klíčové je ale i zajištění bezpečného prostředí v domácnosti. Eliminujte bariéry v domě, př. vysoké prahy u dveří. Instalujte pomocné prvky – bezpečnostní vybavení, př. madla ve sprše, zábradlí. Zajistěte protiskluzovou úpravu podlah a koberců, které by mohly způsobit pád. Dejte pozor na to, aby v domě nebo bytě bylo dostatečné osvětlení všech prostor. Důležité je také mít v dosahu telefon, který je vždy nabitý, pro případ, že by bylo potřeba kontaktovat rodinu či integrovaný záchranný systém.

  1. Medikace a lékařská péče

    Dbejte na to, aby Váš blízký užíval pravidelně a správně svou medikaci. Pomozte mu s organizací léků, pokud je to potřeba a ujistěte se, že má aktualizovaný seznam lékařských kontaktů a informací o svých alergiích. SOS tlačítko může být v těchto situacích velmi užitečné, např. Tísňová péče Anděl Strážný poskytuje svým klientům jako součást služby možnost připomínání léků.

  1. Domácí bezpečnostní systém

    Po vzájemné domluvě můžete zvážit instalaci domácího bezpečnostního systému v domě/bytě seniora. Tyto systémy mohou zahrnovat kamerový dohled, senzory pohybu, senzory kouře nebo senzory pro detekci větší koncentrace plynu v místnosti. Tyto prvky mohou opět doplňovat SOS tlačítko. Toto vše v konečném důsledku nabízí ještě větší úroveň ochrany.

  1. Sociální interakce a podpora

    Neberte v úvahu pouze fyzickou bezpečnost, ale také duševní a emocionální pohodu. Podporujte své rodiče/prarodiče v pravidelné sociální interakci (rodina, přátelé, organizace nabízející aktivity pro seniory aj.). Důležité je, aby měli pocit podpory a spojení se svým okolím.

Závěrem

Zabezpečení domácností seniorů představuje komplexní a důkladný přístup k péči o jejich pohodu, zdraví a celkové bezpečí. Kromě fyzického aspektu je nezbytné věnovat pozornost i psychosociálním a emocionálním potřebám této důležité skupiny naší společnosti.

SOS tlačítko a výše uvedené rady představují klíčové nástroje, které nám umožňují aktivně podporovat starší generaci v udržení samostatnosti a důstojnosti v prostředí vlastního domova. Tím nejen prodlužujeme jejich schopnost nezávislého života, ale také jim poskytujeme klid a jistotu, což má pozitivní vliv na jejich celkovou kvalitu života.

Důležité je si uvědomit, že podpora seniorů v jejich domácnostech není pouze praktickým opatřením, ale též výrazem naší vděčnosti a respektu vůči jejich životnímu příběhu a zkušenostem. Tímto způsobem můžeme společně napomoci k naplnění jejich života štěstím, jistotou, bezpečím a pocitem naplnění.

Anděl Strážný poskytuje pomoc, díky které může senior zůstat žít ve svém domácím prostředí. Poskytují jim jistotu a bezpečí nejen v krizových situacích.

Sledujte nás i na Instagramu pro další inspirace a obsah podobného typu!

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál.
Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Twitter
Print
Mohlo by vás zajímat:
Skip to content